Kendinizi, duygularınızı, düşüncelerinizi güvenli bir biçimde keşfetmek için

Online terapi, terapist ve danışanın farklı sebeplerle yüz yüze görüşmeleri yürütemediği durumlarda internet üzerinden canlı olarak sesli veya görüntülü bir biçimde terapist ve danışanı bir araya getiren profesyonel psikoterapi hizmetine verilen isimdir. Online terapi özetle, ruh sağlığı alanında çevrim içi bir şekilde gerçekleştirilen yeni nesil bir psikolojik destek yaklaşımıdır.

COVID-19 pandemi sürecinin yarattığı izole olma ve hayatı uzaktan devam ettirme hali sayesinde hızla popülerleşen online terapi, pandeminin gerektirdiği zorlu şartlar git gide azalırken; popülaritesini korumaya ve hatta artırmaya devam ediyor. Özellikle de online terapiden memnun kalan danışanlarımızın yaşadığı olumlu deneyimler göz önünde bulundurulduğunda, bu uygulamaların zamanla daha da popüler hale geleceğini söylemek mümkündür.

Online terapiye yönelik duyulan en büyük şüphelerden biri, terapinin yüz yüze terapi ile aynı oranda işe yarayıp yaramayacağı oluyor. Ruh sağlığı alanında yapılan araştırmalar online terapinin birçok ruh sağlığı probleminin tedavisinde yüz yüze (geleneksel) terapi kadar etkili olduğunu göstermektedir.Online terapi, yüz yüze terapiden sadece mekan ve biçim olarak farklıdır. Online terapide de yüz yüze terapinin tüm etik kurallarını kabul ederek uygulanır, geleneksel bir terapide olması gereken ve uyulması gereken her kurala online terapide de dikkat edilir ve terapi kurallarına uygun hareket edilir. Online terapide birebir terapi şeklinde gerçekleşir ve terapi sırasında terapistin ve danışanın yanında kimse olmamasına özen gösterilir. Terapi yöntemlerinin en önemli ilkelerinden biri olan danışan ve terapist arasında konuşulanların gizli kalması ilkesi, online terapide de kabul edilmektedir. Bu durum online terapinin, terapist- danışan gizliliği kuralını benimsediğini göstermektedir.

Online Terapide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online psikolojik danışmanlık almadan önce iletişimde bulunacağınız ortamı dikkatli bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. En uygun ortam hem danışanın hem de terapistin yalnız olduğu ve kimsenin rahatsız edemeyeceği bir ortam olacaktır. Terapi yalnızca danışan ve terapistin katılımıyla yapılacağı için terapi sırasında kimsenin odaya girmemesi gerekmektedir. Görüşme yapılacak ortamın sessiz olması ve telefon gibi iletişim araçlarıyla terapinin bölünmemesi gerekmektedir. Bu ortamın, siz danışanlarımızın en rahat edeceği şekilde olması çok ama çok önemlidir. Zira kendini rahat hisseden danışanlarımız sorunlarını ifade etmeleri konusunda daha rahat hale geleceklerdir. Bu durumda tedavi sürecini hızlandıran ana faktörler arasında yer alır. Bunların yanı sıra, danışanlarımızın internet bağlantılarını kontrol etmeleri ve sabit bir bağlantı hızına sahip olmaları da sağlıklı iletişim için son derece önemli olacaktır.

Online Terapi Avantajları Nelerdir?

Ulaşım zorluklarını ortadan kaldırır ve herkese psikolojik destek için eşit imkanlar sunar.
Fiziksel olarak evden çıkmaya müsait olmayan veya baktığı bir yakını sebebiyle evden çıkamayan danışanlarımızın rahatlıkla terapiye katılmasına imkan tanımasıdır. Böylece danışanlarımız evden çıkmadan yaşadıkları sorunlar ve zorluklarla ilgili terapi görebilirler.
Yüz yüze terapiye kıyasla daha ekonomiktir.
Dünyanın neresinde olursanız olun anında bağlanma avantajı vardır.
Yüz yüze terapi konusunda ön yargılı olan danışanlarımıza rahat bir ortam sağlar.
Kolay erişilebilirliği vardır.
Danışanlarımızın sıkıntılarını konuşurken çok daha rahat hissetmelerini sağlar.
Pandemi gibi sosyal mesafe gerektiren dönemlerde uzaktan destek alma fırsatı verir.
Mekânsal ve hatta zamansal sınırların ötesinde her iki tarafa da esneklik sağlar.


online terapi,